Klinične raziskave

Klinična raziskava medicinskega pripomočka je vsaka sistematična raziskava, ki vključuje eno ali več oseb, da se ocenita varnost ali učinkovitost pripomočka. Na tem mestu je potrebno opozoriti, da ta opredelitev vključuje tako uporabo pripomočkov, ki nimajo oznake CE kot tiste s CE oznako.

Z dnem 26. 5. 2021 se je v Republiki Sloveniji, kot tudi celotni Evropski uniji, začela uporabljati nova evropska Uredba (EU) 2017/745 o medicinskih pripomočkih (v nadaljevanju: MDR), ki je prinesla številne spremembe v zvezi s kliničnimi raziskavami, tako spremembe v zvezi z etičnim in znanstvenim pregledom kliničnih raziskav kot tudi to, da obstaja več različnih vrst kliničnih raziskav, ki so opisane v MDR in jih navajamo v nadaljevanju:

  • klinične raziskave, ki se izvajajo zaradi dokazovanja skladnosti pripomočkov (za medicinske pripomočke, ki nimajo oznake CE) – člen 62 MDR,
  • klinične raziskave v zvezi s pripomočki z oznako CE (raziskava v sklopu kliničnega spremljanja po dajanju na trg (raziskava PMCF)) – člen 74 MDR,
  • klinične raziskave, ki se ne izvajajo za katerega od namenov, naštetih v členu 62(1) MDR (druge klinične raziskave) – člen 82 MDR,
  • klinične raziskave medicinskih pripomočkov brez predvidenega medicinskega namena (Priloga XVI MDR).

Nadaljnje informacije glede kliničnih raziskav najdete na spletni strani Evropske komisije Guidance – MDCG endorsed documents and other guidance v sklopu Clinical investigation and evaluation.

Evropska komisija je objavila tudi dokument z vprašanji in odgovori glede kliničnih raziskav: Regulation (EU) 2017/745 – Questions & Answers regarding clinical investigation.

Sponzor klinične raziskave mora državi članici (državam članicam), v kateri bo potekala klinična raziskava, predložiti vlogo / uradno obvestilo, skupaj z dokumentacijo iz poglavja II Priloge XV MDR. Vlogo / uradno obvestilo se odda preko elektronskega sistema za klinične raziskave iz 73. člena MDR. V nadaljevanju je opisan postopek priglasitve klinične raziskave Javni agenciji Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), ki se bo uporabljal do uvedbe Modula za klinične raziskave v podatkovni zbirki medicinskih pripomočkov (EUDAMED).

Nadaljnja navodila glede uporabe nekaterih določb MDR v času, ko EUDAMED še ni na voljo, so navedena v smernici MDCG 2021-1 Rev.1. V odsotnosti EUDAMED-a bo enotna identifikacijska številka za klinično raziskavo po vsej Evropski uniji, ki se uporablja za vso ustrezno komunikacijo v zvezi s to klinično raziskavo, CIV-ID. CIV-ID je identifikacijska številka, ki se trenutno uporablja za elektronski sistem Eudamed2 in podpira Direktivo Sveta 93/42/EGS o medicinskih pripomočkih (MDD) in Direktivo Sveta 90/385/EGS o aktivnih medicinskih pripomočkih za vsaditev (AIMDD).

V času, ko EUDAMED še ni na voljo, se vloge za klinične raziskave v elektronski obliki vlaga tako, da se pošlje po elektronski poti informacijskemu sistemu organa ali enotnemu informacijskemu sistemu za sprejem vlog, vročanje in obveščanje, s čimer JAZMP trenutno ne razpolaga, zato je potrebno lastnoročno podpisano vlogo izročiti osebno v glavni pisarni JAZMP ali poslati fizično po pošti, skladno z drugim odstavkom 63. člena Zakona splošnem upravnem postopku (ZUP).

MDR določa pravila za vsebino vloge, za ocenjevanje s strani držav članic EU in odborov za etiko ter obveznosti sponzorjev glede ravnanja in poročanja. Klinične raziskave medicinskih pripomočkov morajo pred začetkom izvajanja pridobiti dve vrsti ocene, in sicer nacionalnega pristojnega organa za medicinske pripomočke (JAZMP) in odbora za medicinsko etiko Komisije Republike Slovenije za medicinsko etiko (KME RS). Za nadaljnje informacije glede KME RS obiščite spletno stran.

Načela kliničnih raziskav medicinskih pripomočkov so določena v mednarodnem standardu EN ISO 14155: 2020 Klinične raziskave medicinskih pripomočkov za ljudi – Dobre klinične prakse (ISO 14155:2020), ki obravnava dobro klinično prakso pri načrtovanju, izvajanju, evidentiranju in poročanju o kliničnih raziskavah na ljudeh za oceno varnosti in učinkovitosti medicinskih pripomočkov.

Vrste kliničnih raziskav
62. člen MDR – klinične raziskave, ki se izvajajo zaradi dokazovanja skladnosti pripomočkov

Za medicinske pripomočke brez oznake CE, ki se uporabljajo v klinični raziskavi zaradi dokazovanja skladnosti pripomočka za enega ali več naslednjih namenov:

  • ugotavljanje in preverjanje, ali je pripomoček pri običajnih pogojih uporabe zasnovan, izdelan in pakiran tako, da je ustrezen za enega ali več posebnih namenov in je tako učinkovit, kot je predvidel proizvajalec,
  • ugotavljanje in preverjanje kliničnih koristi pripomočka,
  • ugotavljanje in preverjanje klinične varnosti pripomočka ter ugotavljanje morebitnih neželenih stranskih učinkov pri običajnih pogojih uporabe pripomočka in ocenjevanje, ali pomenijo sprejemljivo tveganje v primerjavi s pričakovanimi koristmi pripomočka.

Kadar je treba izvesti klinično raziskavo za dodatno oceno pripomočka, ki že ima oznako CE, in sicer zunaj okvira njegovega predvidenega namena, se taka raziskava šteje na enak način kot klinična raziskava medicinskega pripomočka, ki nima oznake CE.

Sponzorji kliničnih raziskav, ki se izvajajo za zgoraj naštete namene, za pripomočke vseh razredov tveganja (razred I do razred III), morajo pred izvajanjem klinične raziskave v Republiki Sloveniji vložiti vlogo pri JAZMP. Zahteve in dokumentacija v zvezi s temi kliničnimi raziskavami so podrobno opisani v členih 62 do 81 MDR ter v Prilogi XV.

74. člen MDR – klinične raziskave v zvezi s pripomočki z oznako CE

Kadar se pripomoček z oznako CE uporablja v klinični raziskavi v okviru njegovega predvidenega namena, sponzor oceni, ali bodo zaradi te raziskave udeleženci sodelovali tudi pri dodatnih postopkih, ki se štejejo za invazivne ali obremenjujoče. V tem primeru mora sponzor najmanj 30 dni pred začetkom raziskave obvestiti JAZMP ter skupaj z uradnim obvestilom vključiti tudi dokumentacijo iz člena 74 MDR.

Prav tako je tudi za te raziskave, izvedene v skladu s členom 74 MDR, pred začetkom potrebno pridobiti soglasje KME RS.

82. člen MDR – zahteve v zvezi z drugimi kliničnimi raziskavami

Kadar se klinična raziskava ne izvaja za katerega od namenov, naštetih v členu 62(1) MDR, je klub temu potrebno upoštevati ustrezne določbe 62. člena MDR, vključno v zvezi zaščito pravic, varnosti, dostojanstva in dobrega počutja udeležencev ter znanstvene in etične neoporečnosti kliničnih raziskav.

Evropska zakonodaja, smernice in standardi – področje klinične raziskave v okviru MDR

Spodaj najdete povezave do evropskih smernic in dokumentov v zvezi s kliničnimi raziskavami v okviru MDR. Vsa vprašanja v zvezi s kliničnimi raziskavami lahko pošljete po elektronski pošti na naslov .

 

Scroll to Top