POLNI NAZIV PROJEKTA

Koordinacija in harmonizacija obstoječih sistemov proti pomanjkanju zdravil – Evropska mreža (angl. Coordination and Harmonisation of the Existing Systems against Shortages of Medicines – European Network – CHESSMEN) 

KRATEK POVZETEK

Pomanjkanje zdravil v EU predstavlja velik javnozdravstveni problem, ki pomembno vpliva na kakovost zdravljenja bolnikov, kar se je zelo očitno pokazalo med pandemijo COVID-19. Vzroki za pomanjkanje zdravil so kompleksni in zahtevajo različne pristope in rešitve. S ciljem podpreti države članice pri izvajanju ustreznih procesov in ukrepov za reševanje te problematike je v okviru EU Zdravstvenega programa pripravljen projekt skupnega ukrepanja JA CHESSMEN, katerega glavni cilj je identificirati dobre prakse na področju poročanja, spremljanja in reševanja pomanjkanja zdravil in na podlagi tega pripraviti skupen protokol za države članice. Na podlagi sodelovanja v projektu skupnega ukrepanja bo JAZMP nadgradila obstoječe znanje s primeri dobrih praks in poenotenih rešitev, ki že obstajajo v drugih državah članicah, kar bo prispevalo k oblikovanju novih strateških rešitev za boljše spremljanje, poročanje, reševanje in preprečevanje pomanjkanja zdravil v Sloveniji.

TRAJANJE PROJEKTA

16.1.2023 – 15.1.2026

VREDNOST PROJEKTA

9,81 milijonov EUR
Sofinanciranje EK 7,85 milijonov EUR (80 %)

PARTNERJI

V projektu sodeluje 22 držav članic EU/EGP.

Koordinator projekta: AIFA (Italija)

Partnerji: INFARMED (Portugalska), FAMHP (Belgija), HPRA (Irska), AEMPS (Španija), BfArM (Nemčija), FIMEA (Finska), JAZMP (Slovenija), SÚKL (Češka), ATNA (Avstrija), NNGYK (Madžarska), DKMA (Danska), ANSM (Francija), HALMED (Hrvaška), NoMA (Norveška), ESSC (Litva), LÄKEMEDESVERKET (Švedska), Ministrstvo za zdravje (Romunija), MOH CY-PHS (Ciper), Ministrstvo za zdravje, blaginjo in šport (Nizozemska), DPM (Luksemburg), SAM (Estonija), ISS (Italija), AGES (Avstrija), GÖG (Avstrija), PEI (Nemčija), NAMMDR (Romunija).

VLOGA JAZMP 

JAZMP bo kot vodja pomembnega dela projekta, t.i. Work Package 6: Identification of best practices to address medicines shortages iskala dobre prakse na področju poročanja, spremljanja in reševanja pomanjkanja zdravil ter na podlagi teh podatkov pripravila skupen protokol za obvladovanje pomanjkanj v državah članicah EU.

Povezava do spletne strani CHESSMEN

Zloženka s podrobnejšim opisom projekta je na voljo na naslednji POVEZAVI

 

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti HaDEA.

Scroll to Top