Pomanjkanje zdravil je resen globalni izziv, s katerim se sooča tudi Slovenija

Pomanjkanje zdravil je resen globalni izziv, s katerim se sooča tudi Slovenija. Predstavlja dodatno breme za zdravstvene sisteme in zdravstvene delavce. Obvladovanje tveganj pomanjkanja zdravil na trgu je pomembno za varovanje javnega zdravja.

Evropska strategija za zdravila izpostavlja izzive problematike pomanjkanja zdravil, kot enega štirih glavnih stebrov. Potrebni bodo zakonodajni in ne-zakonodajni ukrepi, več sodelovanja in usklajevanja, da se zagotovi varnost preskrbe zdravil in prepreči pomanjkanje.

V Sloveniji se je število obvestil o prihodih na trg, začasnem ali stalnem prenehanju opravljanja prometa z zdravili, motnjah v preskrbi leta 2022 na področju zdravil za uporabo v humani medicini povečalo za 25 %. V letu 2023 se tak trend nadaljuje. JAZMP obvestila zavezancev redno objavlja na svoji spletni strani, v CBZ in v primeru tveganja za javno zdravje aktivno obvešča ostale deležnike v zdravstvu.

Na pobudo JAZMP smo se v oktobru 2023 sestali predstavniki farmacevtske industrije, veletrgovin, Zdravniške zbornice Slovenije, Lekarniške zbornice Slovenije, ZZZS, JAZMP in Ministrstva za zdravje RS.  

S prostovoljnim sodelovanjem, ki bi olajšalo iskanje rešitev in urejanje problematike za zagotavljanje ustrezne razpoložljivosti zdravil za slovenske paciente, smo se udeleženci srečanja dogovorili o nekaterih dodatnih prostovoljnih ukrepih, ki bodo prispevali k vzpostavitvi transparentnejšega sistema informacij, s ciljem boljšega upravljanja motenj v preskrbi z zdravili in posledično manj težav pri preskrbi pacientov.  V naslednjih korakih bodo te izkušnje lahko prispevale k razmisleku o smiselnih oz. potrebnih spremembah v zakonodaji, kar je vsebinsko in tudi časovno bolj zahteven proces. 

Sklepi srečanja:

  • Sklep št. 1: Nosilci dovoljenja za promet z zdravilom, zastopniki in veletrgovci obveščajo JAZMP v dogovorjenem roku (3 mesece pred začasnim ali stalnim prenehanjem opravljanja prometa z zdravilom ali motnjah v preskrbi)
  • Sklep št. 2: V primeru potrebe po vnosu/uvozu nadomestnega zdravila se na spletni strani JAZMP objavi apel s potrebo.
  • Sklep št. 3: Zdravniška oz. Lekarniška zbornica posredujeta mnenje alternativne terapije JAZMP v primeru, ko ni na voljo MZZ.
Scroll to Top