V Sloveniji se v skladu z Zakonom o zdravilih (Uradni list RS, št. 17/2014 in 66/2019) lahko po spletu izdajajo[1] samo tista zdravila, za katera ni potreben zdravniški ali veterinarski recept.
Izdaja zdravil prek spleta se lahko opravlja v lekarnah in specializiranih prodajalnah, ki so za izdajo zdravil po spletu pridobile ustrezno dovoljenje. V specializiranih prodajalnah (tako v fizičnih prodajalnah kot tudi na spletu) je dovoljena izdaja samo tistih zdravil, za katera je tako odločila JAZMP v dovoljenju za promet z zdravilom.
Da bi zmanjšali tveganje za nakup podstandardnih ali ponarejenih zdravil na spletu je Evropska komisija z Direktivo 2011/62/EU o ponarejenih zdravilih uvedla skupni logotip, ki ga morajo na svojih spletnih straneh uporabljati lekarne in specializirane prodajalne, ki želijo izdajati zdravila po spleta. Skupni logotip mora biti jasno prikazan na vsaki strani spletnega mesta in mora biti prepoznaven po vsej EU, hkrati pa mora biti jasno razvidno, iz katere države EU prihaja spletna lekarna. Primer logotipa je prikazan na spodnji sliki.
S klikom na logotip je mogoče dostopati do spletnega mesta Ministrstva za zdravje, kjer je objavljen seznam lekarn in specializiranih prodajaln, ki imajo dovoljenje za izdajo zdravil po spletu, in njihovi spletni naslovi. Seznam najdete tukaj (v razdelku z naslovom Lekarne ali specializirane prodajalne z dovoljenjem za izdajanje zdravila prek medmrežja )
Skupni logotip kupcem omogoča, da preverijo, ali je spletno mesto, kjer nameravajo kupiti zdravilo, zakonito in da lažje prepoznajo spletna mesta, na katerih je nakup zdravil potencialno nevaren za zdravje. Številne lažne spletne lekarne namreč posnemajo spletna mesta zakonitih spletnih lekarn, z namenom, da kupca prepričajo, da zakonito prodajajo kakovostna zdravila, ki prihajajo iz držav z visokimi varnostnimi standardi. Vendar so lahko zdravila, ki jih ponujajo na neregistriranih spletnih straneh, nevarna za zdravje, saj so morda zastarela in se več ne predpisujejo, lahko so pretečena, razredčena ali kako drugače spremenjena, lahko so celo ponarejena. Ponarejena zdravila pa so lahko neučinkovita, škodljiva ali celo smrtno nevarna.
JAZMP zato svetuje, da zdravila kupujete samo na zakonitih spletnih straneh, ki so označena s skupnim EU logotipom. Ne nadaljujte z nakupom, če spletnega ponudnika, pri katerem nameravate kupiti zdravilo, ni na seznamu zakonitih spletnih lekarn oz. specializiranih prodajaln.
Več o pravnih podlagah, o zakonitih spletnih lekarnah in skupnem EU logotipu ter o tveganjih pri nakupovanju zdravil na spletu lahko preberete na spletni strani Evropske agencije za zdravila (EMA) in na spletni strani Evropske komisije.
1 Izdaja zdravil v lekarni pomeni, da prodajo spremlja podpora s svetovanjem s strani neodvisnega strokovnjaka